Образ міста в раціоналістичному модерні архітектури О.М. Вербицького

Салата, Оксана Олексіївна (2018) Образ міста в раціоналістичному модерні архітектури О.М. Вербицького Схід (6(158)). с. 24-27. ISSN 1728-9343

[img] Текст
Салата_ІФФ_Схід.pdf

Download (321kB)

Анотація

У статті досліджено та розкрито особливості раціоналістичного модерну в Україні на прикладі творів відомого українського архітектора Олександра Матвійовича Вербицького (1875-1958). Методологія дослідження включає низку наукових методів і підходів, серед яких аналіз, синтез, порівняльний та культурологічний, які дали змогу проаналізувати особливості українського раціоналістичного модерну в архітектурних формах, створених О.М. Вербицьким, як важливого етапу в українській архітектурі та українській культурі. Наукова новизна полягає у спробі автора виявити загальні ознаки стилю народної архітектури на прикладах будівель, споруджених у Києві, та визначити цінність спадщини раціоналістичного модерну в Києві, шляхи його збереження як складової частини загальноєвропейської спадщини. Показано, що оригінальність Київської школи модерну полягає в широкому використанні геометричних форм при одночасній стриманості декоративних традицій. З цієї позиції проаналізовано найбільш відомі архітектурні споруди авторства О.М. Вербицького - будинок залізничного вокзалу та передвокзальної площі, паровозного депо станції Дарниця, багатоповерхові житлові будинки у Києві по вул. Енгельса, на розі вулиць Стрілецької та Рейтарської. Найхарактернішою ознакою архітектурного стилю Вербицького, є, на думку автора, акцент на проектуванні дахів, які були переважно високої чотирисхилої форми і нагадували обриси дахів народних хат. У деяких проектах архітектора використано трапеційну форму фронтонів або ж трикутні щипці біля коньків даху, що надавало силуетам будівель активного і романтичного характеру, підкреслювало зв'язок з класичними спорудами народної дерев'яної архітектури та українською традицією будування.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: Архітектура; архітектурні стилі; раціоналістичний модерн; образ міста; культурна спадщина; пам'ятки архітектури.
Типологія: Статті у наукометричних базах > Index Copernicus
Статті у журналах > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Підрозділи: Факультети > Історико-філософський факультет > Кафедра історії України
Користувач, що депонує: Ірина Борисівна Захарчук
Дата внесення: 11 Лют 2019 11:30
Останні зміни: 11 Лют 2019 11:30
URI: http://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/26375

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу