Електронне наукове фахове видання "Державне управління: удосконалення та розвиток" включено до переліку наукових фахових видань України з питань державного управління (постанова президії ВАК України № 2-05/3 від 08.07.2009 р.)

Назад Головна

УДК: 329.78(477)+336.131 «2010/2012»

 

Т. Г. Купрій,

к.і.н., доцент кафедри суспільно-політичних дисциплін і правознавства

Київського університету імені Б.Грінченка

 

 

«Ми сподіваємося, що кампанія сприятиме

обізнаності молоді про свої права та свободи.

Для спілкування з молоддю ми обрали футбольну мову

саме тому, що футбол єднає незалежно

від соціальних, релігійних, расових або гендерних відмінностей»

 

Голова Державної служби молоді та спорту України

Равіль Сафіуллін

 

РЕАЛІЗАЦІЯ МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ В КОНТЕКСТІ ЄВРО-2012

 

Realization of youth policy is in the context of Euro-2012

 

Висвітлені результати аналізу молодіжної політики урядів України у період підготовки до Євро-2012. Виділені основні положення і напрями трансформаційних процесів у сфері державного управління щодо питань молодіжних та їх зв’язок з якістю і рівнем залучення підростаючого покоління у розбудову держави. Представлені результати аналізу форм включення молоді у державотворчий процес останніх років.

Ключові слова: політика, молодь, Євро, футбол, волонтер, чемпіонат

 

The results of analysis of youth policy of governments of Ukraine are lighted up in a period preparation to Euro-2012. Substantive provisions and directions of transformation processes in the field of state administration in relation to questions young people and their connection are selected with quality and level of bringing in of rising generation in alteration of the state. The results of analysis of forms of including of young people are presented in the state creative process of the last years.

Keywords: policy, young people, Euro, football, voluntary,, championship

 

 

Постановка проблеми Євро-2012 - перший реальний спільний проект України та Європи. Чемпіонат може стати значним кроком до інтеграції в європейські стандарти життя, свободу мислення, комфорту та формування на цьому тлі власної національної ідеї. Гостинність і привітність, закладені в національному характері українців, допоможуть нашій країні гідно прийняти гостей і провести чемпіонат, а рівень підготовки України до Євро - 2012 вплине на її міжнародний імідж.

Зв'язок проблеми з науковими та практичними завданнями Чемпіонат Європи - це не лише футбол, спорт чи задоволення, а й робочі місця, зокрема для молоді, туризм, гуманітарний обмін, загальноєвропейська комунікація. Для України це серйозний стимул для економічного розвитку, що мобілізує інвестиційні ресурси, створює передумови для вирішення багатьох проблем, і тому спроба оцінки проблем молодіжної політики уряду України є актуальними і своєчасними для нашого суспільства.

Постановка цілей та завдань Метою даної статті є висвітлення результатів аналізу молодіжної політики уряду України у період з 2010 до 2012 рр. Оскільки в останні роки в країні відбуваються трансформаційні процеси в сфері громадянських інституцій, доцільно також висвітлити прояви громадських молодіжних ініціатив, їх мотивацію та результати.

Аналіз наукових досліджень Капіталовкладення в освіту та здоров’я молодого підростаючого покоління є найкращим проявом урядової політики і про це в останній час неодмінно проголошують у своїх промовах і заявах перші державні посадовці, зокрема М. Азаров, Р. Сафіуллін [1, 16, 17]. Певний науковий інтерес представляють результати наукових розробок даних Інтернет-ресурсів у сфері молодіжної політики як роботи Воробйова М., Годик А.,  Паламарчука П., Приступи Є.,  Ющишина С. [4. 6, 13, 14, 20]

У 2012 році, що оголошений Роком спорту та здорового способу життя, Україна прийматиме фінал Чемпіонату з футболу Євро-2012. Враховуючи дані обставини, спорт може стати істинною національною ідеєю нашої держави, об'єднуючою основою для  людей в усіх регіонах України. Про це наголосив Голова Державної служби молоді та спорту України Равіль Сафіуллін. Вагомий внесок у розвиток цього процесу, за його словами, може зробити залучення молодих спортивних резервів[16].

Заняття фізкультурою у навчальних закладах є обов’язковими для різних категорій молоді, проте понад 70 % дітей шкільного віку мають вади, відхилення у стані здоров’я, зумовлені ризиками сучасної цивілізації: гіпокінезією (недостатньою руховою активністю), комп’ютерною залежністю, стресогенними ситуаціями, тютюнопалінням, алкоголізмом, ожирінням тощо. Останні наукові дослідження стану здоров’я студентів вищих навчальних закладів також засвідчують більш катастрофічну ситуацію, ніж в учнів. На перших курсах студенти, здебільшого, мають достатній рівень соматичного здоров’я, фізичної підготовки. Починаючи з третього - четвертого курсів ці показники істотно змінюються у негативний бік. Таким чином, випускники вищих навчальних закладів, тобто інтелектуальна еліта Української держави, мають інколи незворотні зміни у стані свого здоров’я. Зважаючи на вищевказані негативні фактори стану здоров’я підростаючого покоління, урядом була прийнята і сьогодні достатньо ефективно реалізовується загальнодержавна цільова соціальна програма «Здорова нація» [1].

Євро-2012 для України представляє собою не тільки свято футболу, а й відкриття країни для Європи і світу. Підготовка до спортивного турніру йде поряд із розробленням цільової програми з розвитку туризму. За останні роки загальний ріст кількості туристів у Києві становить 15-20 %, і цілком можливо, що подія європейського масштабу подвоїть цей показник. Найбільш адаптований до змін завжди був соціальний прошарок молоді, тому і в цьому процесі він може очолити рух «української гостинності».

В 2011 році було чимало зроблено в напрямку розбудови і удосконалення спортивної інфраструктури: відкрито нові та реконструйовано арени в Одесі, Луганську; триває робота щодо реконструкції об’єктів на олімпійській базі в Конча-Заспі, та будівництво Олімпійського центру підготовки національних команд з водних видів спорту в Цюрупинську Херсонської області та ін. Триває розробка інфраструктури розвитку зимових видів спорту у Карпатському регіоні [6].

Важливе місце в сфері туризму займає готель, і пов’язані з ним елементи, такі як харчування, відпочинок, розваги та ін. Школу для навчання персоналу готелів, було відкрито у столиці влітку 2011-го року. Одночасно там почало навчатися 800 осіб, більшість з яких - молоді люди.

За час підготовки до турніру планується побудувати, реконструювати чи переоснастити 300 готелів і студентських гуртожитків, а якщо говорити безпосередньо про будівництво, то це буде 96 споруд [20].  У Києві, наприклад, будується 9 готелів на 1683 номерів, а разом з реконструйованими, як вказується у вимогах УЄФА для розміщення цільових груп за підтримки офіційного туроператора турніру - туристичної агенції TUI Travel Plc, і заключними договорами з 79 об’єктами проживання на 6495 номерів.  У відповідності до Генерального плану розвитку Києва до початку чемпіонату додатково побудують 6 тунелів і декілька станцій метро. Перебуває на завершальній стадії реконструкція аеропортів у м. Донецьку, «Харків» та міжнародного аеропорту «Бориспіль». До початку турніру Міністерство освіти, науки, молоді та спорту проводить ремонт та реставрацію 32 закладів культури та 28 об'єктів культури комунальної власності. Гостям Україна запропонує, згідно з державною цільовою програмою, 60 основних туристично-екскурсійних маршрутів [10].

Молодь також може обирати робочі вакансії в базових таборах команд, базових таборах для суддів, готелях для компанії - організатора трансляції, готелях для розміщення представників ЗМІ, готелях для корпорацій -VIP-клієнтів, приватних зонах відпочинку, спортзалах, басейнах, театрах, казино, клубах. Ресторани швидкого обслуговування, ресторани, що пропонують різноманітні національні кухні, бари, кав'ярні і т. д. також забезпечать роботою сотні представників української молоді.       

Стадіони, як невід’ємні елементи футбольного життя, також зазнали значних структурно-функціональних змін. У Києві, Донецьку, Львові та Харкові було побудовано і капітально відремонтовано не просто футбольні стадіони, а багатофункціональні комплекси, де можна буде проводити і легкоатлетичні змагання, і масові концерти.

Робочі руки будуть потрібні також у одному з важливих пунктів Євро-2012 - публічних зонах (VIP-зонах, «фан-зонах»). Мова йде про спеціально виділені території, де у великих екранів-моніторів уболівальники, і не придбали квитків, спостерігатимуть за матчем. У цих же зонах в перервах між іграми планується проводити масові розважальні заходи, в яких не останню роль відіграватимуть молоді актори шоу-мени, ді-джеї тощо. Хорошим вирішенням проблеми активного залучення молоді могло б стати проведення кулінарних фестивалів в дні матчів від кращих ресторанів міста [14].  

Кілька років назад, коли Україна дістала право разом із сусідньою Польщею бути господинею футбольного матчу,  Кабінетом міністрів було затверджено рішення цілеспрямовано готувати до Євро-2012 студентів 1-2 курсів відповідних навчальних закладів. Серед них в результаті 130 національних вузів готують молодих кадрів для роботи  в туристичній галузі.

Практичну туристичну діяльність будуть вести екскурсоводи і гіди, які мають на руках посвідчення державного зразка на трьохрічний термін роботи. В учбових закладах проводиться підготовка і перепідготовка волонтерів і стюардів. У Національному університеті фізичного виховання і спорту України спільно із Національним університетом медицини ім. академіка Богомольця у 2008 р. відкрито факультет підготовки спортивних лікарів, що є важливим елементом удосконалення освітньої і спортивної системи.

У ВНЗ України на початку 90-х років виникла і згодом була реалізована ідея підготовки фахівців з фізичної реабілітації, що дало новий поштовх у розвитку галузі. Значними є здобутки школи гуманітарних дисциплін у напрямі виховання національної самосвідомості й патріотизму спортсмена. Чемпіонат Європи з футболу має також стратегічну мету - повернення українських науково-педагогічних кадрів додому і відродження національної спортивної вищої школи.

Університетські спортивні бази водночас є базами підготовки до Чемпіонату Європи. Стадіони міст-господарів включено як тренувальні об’єкти у програму Євро-2012. Цього року відновлення спортивних баз профінансоване державним бюджетом. Реконструкція розпочалася згідно із вимогами УЄФА. Після Євро-2012 спортивні об’єкти університетів використовуватимуть як сучасну базу олімпійської підготовки, зокрема, і для іноземних команд. Спортивна інфраструктура буде адаптована під центр легкоатлетичної підготовки згідно з вимогами міжнародної федерації легкої атлетики, фехтування, вільної боротьби, стрільби, зимових видів спорту. До 100-річчя українського хокею заплановано збудувати три Льодові палаци. Будівництво і реконструкція сучасних 50 - метрових басейнів у національних і держаних вузах за державні кошти почало реалізовуватись ще з 2008 року [17].  

Реєстрацією і різнорівневим супроводом футбольних фанів буде опікуватися Центральний футбольний інформаційний пункт (ЦФІП), який був нещодавно створений МВС України при Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ. До функцій ЦФІП належать проведення аналітичної роботи в середовищі проблемних футбольних вболівальників, здійснення профілактичної роботи та постійний інформаційний обмін в міжнародній системі NFIP (Національні футбольні інформаційні пункти) [18].  

Євро-2012 - це не тільки іміджева складова, але й справа честі для України та її мешканців. Якою побачать країну мільйони вболівальників з усього світу залежатиме не стільки від організаторів, скільки від безпосередніх учасників волонтерського проекту. Добровольці стануть обличчям та слугуватимуть прикладом країни в очах мільйонів вболівальників, які відвідають Україну та спостерігатимуть за футбольними «поєдинками» з екранів телевізорів. Для волонтерів - це чудовий досвід, незабутні враження, нові знайомства та участь в історичній події.

Під час футбольного турніру в українських містах працюватимуть 2800 волонтерів (5 500 – загальна кількість в Україні і в Польщі), які є частиною команди і будуть працювати пліч-о-пліч з більш ніж 650 співробітниками УЄФА та місцевих оргкомітетів. Понад 13 тисяч молодих активістів будуть їм допомагати. За час проведення конкурсу організатори отримали 23865 заяв зі всього світу (142 країн), навіть з таких віддалених країн, як Венесуела і Нігерія, що стало новим рекордом чемпіонату Європи. Середній показник по Україні складав 4 претендента на місце, тоді як в Києві ця цифра досягала 6,5 людини на місце. Незалежно від результатів співбесіди, кожен конкурсант отримав пам'ятний подарунок від УЄФА - блокнот Moleskine із спеціальної серії для волонтерів Євро-2012. На дану акцію УЄФА виділила 8 млн. євро [3].

Футбольного волонтера можливо буде виділити з натовпу за уніформою блакитного кольору зі спеціальним яскравим логотипом одного з офіційних спонсорів. Волонтерів екіпірують спеціальними сумками із засобами для надання медичної допомоги, також їм планується видати рації Доброволець - молода людина, яка відмінно володіє англійською і іншими мовами, має навички працювати в колективі, щире бажання допомогти і дотримується цінностей чесної гри, пошани і солідарності [2].  

У приймаючих містах України протягом 2-ї половини 2011 року з волонтерами поспілкувалися Друзі Євро-2012 - видатні футболісти різних часів, а в Києві співбесіди з волонтерами провів чемпіон світу по боксу в суперважкій вазі і посол волонтерської програми Віталій Клічко. Із залученням видатних спортсменів і тренерів 23 червня 2011 р. було проведено Всеукраїнський олімпійський день бігу, а в серпні 2011 р. - Всеукраїнський спортивно-масовий захід серед дітей та підлітків «Олімпійське лелеченя».

Робота волонтерів буде організована по 7-8 годин. Кількість робочих днів і годин  буде залежати від функціональних обов’язків конкретного волонтера. Передбачено окремі семінари і інструктажі для кожного профілю, наприклад, стюарди, помічники співробітників міліції, помічники інвалідів. Кожен волонтер зможе обрати підрозділ під час подання заявки.

УЄФА визначив перелік 20 напрямів роботи для волонтерів турніру. Серед них найважливішими є:

Інформаційна підтримка. Реалізація цієї функції може відбуватись як із застосуванням матеріальних носіїв (довідники, інформаційні буклети, мапи тощо), так і безпосередньо в режимі інтерактивного спілкування. Реалізація інформаційної функції волонтерами відбуватиметься як у стаціонарних, так і в пересувних інформаційних пунктах.

Допомога з транспортом полягатиме в інформуванні гостей щодо маршрутів різних видів транспорту (номери маршрутів, вартість проїзду, місця пересадки), якими можна дістатися до місця проживання чи місця проведення заходів, допомога з кур’єрською доставкою, надання інформаційних послуг у буферній зоні, на зупинках метрополітену тощо.

Допомога з розміщенням вболівальників полягатиме в інформуванні гостей щодо місць, де можна зупинитися на відпочинок (адреси готелів, гуртожитків, фан-кемпінгу, орієнтовні ціни та умови проживання тощо).

Допомога волонтерів у фан-зоні передбачає сприяння взаємодії між уболівальниками, гостями фан-зони, запобігання конфліктів між фанатами різних футбольних збірних організацію спілкування, допомога стюардам.

Фан-посольства є основними пунктами підтримки вболівальників різних збірних. Основними завданнями волонтерів цього підрозділу є: співпраця з організаторами фан-посольств; організаційне забезпечення роботи штабів фан-посольств; допомога в екстрених непередбачуваних ситуаціях.

Обслуговування людей з особливими потребами передбачає комплексну допомогу, організаційну підтримку та супровід. Особлива увага при цьому приділятиметься спілкуванню з такими людьми та надання їм інформаційної підтримки.

Комплексна підтримка роботи медіа-служб приймаючого міста передбачає: інформаційний супровід – надання необхідної інформації журналістам; роботу власних кореспондентів – передання найсвіжішої інформації з місця подій міста організаторам чемпіонату та власне журналістську роботу.

Комплексна підтримка роботи IT-служб передбачає: ІТ-забезпечення медіа центру приймаючого міста – технічне обслуговування центру; ІТ-забезпечення сервісних центрів волонтерів – технічне обслуговування центрів; IT-забезпечення фан-посольства.

Допомога медичним службам: надання мовно-функціональної підтримки службам охорони здоров’я та медичного забезпечення в лікарнях, каретах швидкої медичної допомоги. При цьому виконуватимуться завдання: мовна підтримка лікарів, реєстрація хворих, надання довідкової інформації.

Допомога службам безпеки: надання мовно-функціональної підтримки службам безпеки та охорони правопорядку в міліцейських дільницях, групах охорони правопорядку, дорожньо-патрульних постах ДАІ, надання мовно-функціональної підтримки службам надзвичайних ситуацій у центрах реагування на надзвичайні ситуації, групах надання екстреної допомоги, групах швидкого реагування тощо.

Менеджмент: передбачає забезпечення роботи волонтерського центру та забезпечення сервісних умов для волонтерів, зокрема, організацію харчування волонтерів; ведення табелю їх виходу на роботу; здійснення контролю та координації діяльності волонтерських груп; підтримку зв’язку з відповідальними особами за функціональні напрями роботи, членами Центру управління та оперативного менеджменту.

Акредитація  передбачає: реєстрацію волонтерів, надання їм відповідних бейджів та форми; акредитацію журналістів у медіа центрі приймаючого міста.

Під час турніру волонтери матимуть ексклюзивний доступ до центру дозвілля і відпочинку, який буде організований для помічників УЄФА. Він буде розташований біля стадіону, тут можна буде відпочити, пограти в настільний футбол, подивитися матчі на великому екрані, поспілкуватися, відвідати вечірки, отримати знижки в найпопулярніших закладах міста і сувеніри від спонсорів. Організатори передбачили одноразове харчування волонтерів гарячими блюдами, забезпечення напоями, оплата мобільного зв'язку, страхового полісу. Також волонтерам-студентам пообіцяли зарахувати їх роботу з гостями як залік або практику з іноземної мови [4].  

Крім вказаного вище волонтери повинні:

- знати телефони всіх екстрених служб, оптимальні транспортні маршрути, програми спортивних, мистецьких та розважальних заходів, сферу послуг, законодавство, екскурсійні маршрути та історичні місця Києва та інших міст правила дорожнього руху тощо;

- координувати взаємодії між вболівальниками, гостями міста і службами, які забезпечують обслуговування чемпіонату;

- проводити презентаційно-мистецькі акції, присвячені українській культурі: анонсувати виступи танцювальних, хорових, музичних та художніх колективів; розповсюджувати рекламно-презентаційні матеріали про Україну [15].

Чемпіонат Європи з футболу ще не розпочався, але українські добровольці вже розпочали свою роботу. В рамках волонтерського «Євро-патруля» активісти руху у листопаді - грудні 2011 року провели акцію розшуку на Хрещатику вказівників  англійською мовою, розповсюдження на припаркованих авто повідомлень з вимогою прибрати транспорт із пішохідної зони, позначення літерами «WC» місця, де туристи можуть скористатись вбиральнею. Правоохоронцям вони роздавали українсько-англійські розмовники для кращого порозуміння із іноземцями, влаштували для волонтерів тренінг із першої медичної допомоги.

Місцеві Організаційні Комітети Євро-2012 у містах Києві, Львові, Харкові та Донецьку на днях (10 лютого 2012 р.) оголосили проведення І-го туру конкурсу на передматчеві церемонії Турніру «Євро - 2012». Участь у передматчевих церемоніях турніру відбуватиметься на безкоштовній основі. Основні вимоги до кандидатів: вік 16-25 років, гарна фізична форма і бажано досвід участі у танцювальних проектах чи масових постановках. Це презентація реалізації державної молодіжної політики, залучення молоді до суспільної, політичної, міжнародної і громадської роботи [11].

Проявом реалізації молодіжної політики став конкурс на облаштування та святкове оформлення Троїцької площі перед НСК «Олімпійський» в Києві під егідою Британської Ради в Україні та Київської організації Національної Спілки архітекторів України. Результати проекту були оголошені 19 березня 2010 р., який представляє модерний стиль з похилими площинами-амфітеатрами та прихованими «танцюючими» фонтанами. Презентували автори - випускники Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури М. Карнаухов і Н. Бесараб. Крім переможців, 6 найкращих проектів молодих архітекторів та дизайнерів, які містили новітні технології та креативні рішення, були нагороджені преміями та дипломами лауреатів конкурсу.

Розуміння того, що рухливий спосіб життя – це основа здоров'я, соціальний успіх, благополуччя, народження здорових дітей, має сформуватися у кожного українця. Тому до Євро-2012 була ініційована Всеукраїнська соціальна акція «Давай разом!», де одним із підпроектів є навчання дітей грі у футбол та інші види спорту. Реалізація цієї акції відбудеться на спортивних майданчиках шкіл на околицях і в передмістях, де проблеми проведення вільного часу «дітьми вулиці», сиротами, інвалідами і дітьми групи ризику віком від 12 до 20 років, особливо гострі [7].

Загалом проект «Давай разом» має три складові: «Червона картка» – ні! шкідливим звичкам; «Другий тайм» – організація позашкільного дозвілля дітей; «Чесна гра» – організація безкоштовних тренувань і майстер-класів з футболу для дітей і молоді за участі уславлених футболістів і тренерів. Планується, що проект «Давай разом» охопить близько 40 тисяч дітей та молоді. Школам та іншим освітнім та спортивним закладам, на базі яких проводяться тренування, постачатиметься спортивне обладнання, а діти отримуватимуть необхідне екіпірування.

У рамках проекту «Давай разом!» будуть відновлені щонайменше 200 спортивних майданчиків у різних куточках України. 3 листопада 2011 р. на території загальноосвітньої школи № 182 м. Києва відбулося урочисте відкриття проекту «Чесна гра» у рамках Національної соціальної кампанії «Давай разом!» [19].

Новий 2012 р. має стати переломним у популяризації рухливого способу життя і зміни ставлення українців до занять фізичною культурою та спортом як основних засад здоров’я і довголіття. З цією метою був розроблений проект Загальнодержавної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури та спорту на 2012–2016 роки (далі — Програма), на реалізацію якої виділено 32 млрд. грн.

У підготовчий період до Євро - 2012 та під час фінальної частини турніру під егідою асоціації буде реалізовано чотири соціальних проекти, загальний внесок в які становитиме до 3 млн. євро. Кампанія «RESPECT» діятиме в Україні, а також за межами приймаючих країн у рамках різноманітних ініціатив, об’єднаних чотирма гаслами: «RESPECT Diversity» («Поважай розмаїття»), «RESPECT Fan Culture» («Поважай культуру вболівальників»), «RESPECT Inclusion» («Поважай безбар’єрність») та «RESPECT your Health» («Поважай своє здоров’я»).

Поряд з підготовкою до Євро-2012 в Україні проводяться численні соціальні акції, проекти, кампанії в сфері патріотичного виховання підростаючого покоління. Восени стартувала інформаційна кампанія «Червона Картка» в рамках Національного соціального проекту до Євро-2012 «Давай разом!». Кампанія спрямована на посилення уваги молоді до соціальних проблем в суспільстві, у тому числі і до питань профілактики інфікування Віл-Снідом, а також формуванню толерантного відношення до віл-інфікованих. Відомі українські спортсмени і представники шоу-бізнесу: Ані Лорак, Альоша, Василь Вірастюк, Гайтана, Андрій Шевченко і Анатолій Тимощук показують на рекламних бігбордах червону картку головним соціально небезпечним явищам в суспільстві і закликають разом їх подолати [18].  

24 листопада 2011 року в Київському Палаці спорту в рамках Національного соціального проекту пройшов концерт за підтримки Державної служби молоді та спорту України та Міжнародного Альянсу з Віл/Снід в Україні до Євро-2012 «Давай разом/Чесна гра/Fair Play», адже майбутній Чемпіонат Європи з футболу ЕВРО-2012, який відбудеться в Україні, відкриває нові можливості не лише для економічного зростання, а й для ефективної реалізації соціальних ініціатив, спрямованих на розбудову здорового суспільства. У рамках проекту близько 20 різних організацій за ініціативою Державної служби молоді та спорту та ЮНІСЕФ спільно реалізовують заходи щодо протистояння насильству, гендерній нерівності, поширенню Віл/Сніду.

У Києві восени 2011 року відбувся щорічний осінній Марафон «Студентські ігри-2011». Як соціальна ініціатива Марафон сприятиме творчому розвитку і самореалізації студентства в сучасному суспільстві через залучення до інформаційної роботи та популяризації здорового способу життя, підвищення обізнаності своїх одноліток про ризики захворювання на ВІЛ/СНІД та інші небезпечні соціальні захворювання, в тому числі гепатит В і С [8].

Про своє відношення до соціальних проблем і підтримки кампанії вони заявили особисто під час презентації «Червоної картки», яка відбулася 27 жовтня 2011 року в Києві. В заході також взяли участь організатори проекту: представники Державної служби молоді і спорту України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Координатора проектів ОБСЄ в Україні, МОО «Соціальні ініціативи по охороні праці і здоров'я» (LHSI) та інші.

Останній проект, «RESPECT your Health –Euroschools 2012» («Поважай своє здоров’я – Єврошколи 2012»), пропагує здоровий спосіб життя серед дітей та їхніх рідних, звертаючи особливу увагу на запобігання палінню, дотримання здорового раціону, помірність у споживанні алкоголю та заохочення до занять спортом. Програма координується партнером УЄФА «streetfootballworld» («Світ вуличного футболу») та навчає школи, неурядові організації та місцевих тренерів поєднувати тренування з відповідальним ставленням до здоров’я [13].  

Близько 65% української молоді вживають алкоголь, майже ½ юнаків та ⅓ дівчат палять. При цьому спортом займається всього 13% населення, тоді як у країнах Скандинавії – близько 85%. У рамках проекту «Respect your Health» УЄФА Євро - 2012 було оголошено турніром без тютюнопаління. УЄФА накладе заборону на використання реклами і продаж виробів з тютюну на всіх стадіонах чемпіонату: у всіх приміщеннях і відкритих зонах всередині стадіону. Таку «безтютюнову» політику було розроблено спільно з такими організаціями, як Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), Європейська мережа «Здорові стадіони», Всесвітня федерація серця (ВФС), оргкомітети України та Польщі, а місцеві організації з охорони здоров'я. На стадіонах України та Польщі продаватиметься лише безалкогольне пиво. Комісар Європейського союзу з питань культури, освіти, молоді та багатомовності А. Вассіліу з захопленням також підтримала ідеї очільників УЄФА, закликавши міську владу заборонити паління у публічному транспорті, ресторанах та фан-зонах [9].

Популяризація здорового способу життя серед молоді, формування в молодого покоління переконання, що вести здоровий спосіб життя, займатись спортом – це завжди потрібно та актуально є однією з головних ідей Чемпіонату Європи з футболу. Ця ідея реалізується у формі змагань серед дітей та молоді, присвячених Євро-2012, спортивних ігор школярів, комплексних галузевих й міжгалузевих змагань та інших спортивно-масових заходів за місцем роботи та проживання громадян і в місцях масового відпочинку населення.

Протягом другої половини 2011р. у різних куточках України пройшли тематичні акції. З 26 червня по 3 липня на стадіоні «Будівельник» селища Чорноморське пройшов ХХ міжнародний турнір з футболу серед дитячих команд, присвячений пам'яті воїнів-інтернаціоналістів, які загинули в Афганістані. 24 вересня у парку ім. Богдана Хмельницького у м. Львів проведено акцію – «Здорове молоде покоління». Під час акції відбулися спортивно - розважальні заходи: біг на 100 м. присідання на час, піднімання гантель, відтискання від підлоги, вільна боротьба. У Києві в жовтні  2011 р. пройшли  Міжнародні молодіжні Дельфійські ігри, мета яких – підтримка талановитої молоді, її гармонічного розвитку, творчого спілкування та співробітництва молоді в галузі культури, мистецтва, освіти. 30 липня 2011 року в селі Копачів Обухівського району Київської області розпочалося «Свято на честь Князя Володимира» у рамках відзначення річниці Хрещення Київської Русі. Організатори влаштували стилізований середньовічний турнір з футболу, змагання зі стрільби з луку та багато інших конкурсів. Головним суддею усіх змагань був особисто сам «Князь Володимир».

У вересні 2011 р. пройшли змагання на Кубок Львова серед загальноосвітніх шкіл з футболу «Котим'яч» серед трьох вікових груп – 5-6, 7-8 та 9-11 класів, який об’єднав понад 4500 школярів, а  протягом 18 - 20 листопада у місті проходив фестиваль силових видів спорту «Сила нації», на якому спортсмени і бажаючі змагалися з армреслінгу, пауерліфтінгу, богатирського багатоборства, важкої атлетики та бодібілдингу [13].

3 - 4 січня 2012 року у місті Миколаєві Львівської області, відбулись обласні дитячі змагання з міні-футболу дитячо-юнацьких спортивних шкіл. В цей же час у м. Ковель була проведена подібна акція. Крім футбольної гри, чотири години публіку розважали спеціально запрошені гості з Києва: ді-джеї, співаки, спортсмени. Протягом вечора проводились  конкурси та благодійні аукціони, на яких серед учасників  розігрували  призи –   футбольні м’ячі, футболки з символікою міста, солодощі. Під час заходу молодь обмінювала цигарки на цукерки, а далі відбувся символічний акт топтання цигарок. Молоді люди не тільки розважались, танцювали, але й долучились до збору подарунків на свято Св. Миколая для дітей - сиріт та дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.

Щоб популяризувати здоровий спосіб життя серед молоді  планується масово залучати дітей до спортивних змагань, не тільки з футболу, але й з баскетболу, волейболу, гандболу та багатьох інших видів спорту.

Одним з офіційних спонсорів чемпіонату Європи з футболу УЄФА Євро-2012 є МакДональдз, який підтримує програму «Супроводжуй футболістів на Чемпіонаті Європи з футболу». Головною її метою є спонукати українців вести більш активний і здоровий спосіб життя та проводити більше часу зі своїми дітьми. Акція триває з квітня 2011 року до 1 квітня 2012 року, тож приєднатися до неї можуть усі охочі. В ході акції серед сімейних команд, які підтвердили факт проведення активного дозвілля або занять спортом родиною, буде відібрано 222 переможці. Капітани таких команд – діти віком від 6 до 10 років – отримають можливість вивести на поле футболістів Чемпіонату Європи, а один з їхніх батьків – квиток на матч. Наразі свої заявки на участь в акції та документальні підтвердження факту занять спортом усією родиною подали вже більше 30 тисяч сімей. Можливість вивести на поле зірку європейського футболу уже отримали 66 дітей [5].  

Крім даної програми, оголошено Всеукраїнський конкурс «Ми господарі Євро – 2012». Конкурс триватиме з 20 січня до 12 червня 2012 року. Програма Конкурсу складається з різноманітних конкурсів, вікторин і фотоквестів, об’єднаних темою футболу. Учасники, що займуть у конкурсах 1, 2 та 3 місця, отримають чудові призи: футболки, м’ячі, бутси, книги та багато інших цінних подарунків.

Переможець місяця отримає офіційний м’яч Чемпіонату «Tango-12» з автографом улюбленого футболіста, а переможцю всієї вікторини буде подаровано футбольну екіпіровку. Справжні футбольні фанати можуть взяти участь у конкурсі «кричалок», що проходитиме на порталі «Щоденник.ua» з 20 січня до 6 лютого 2012 року. Для участі необхідно створити гасло/пісню/вірш для підтримки національної збірної України з футболу. Користувачі сайту мають також можливість розказати про нашу країну, створивши українською або англійською мовами презентацію України у текстовому/аудіо/відео форматі. Учасникам конкурсу презентацій міст України у форматі фотоквесту необхідно створити оригінальну фотографію на фоні футбольних споруд свого населеного пункту. На конкурс екскурсоводів необхідно розробити туристичні маршрути для зарубіжних гостей під час їхнього перебування в Україні. Кошти на підтримку майбутніх ініціатив буде зібрано у ході благодійного проекту УЄФА Євро-2012, під час якого футбольних уболівальників та інших доброчинців закликатимуть робити пожертви на користь майбутніх проектів, при цьому УЄФА пожертвує 3 000 євро за кожен гол, який заб’ють під час турніру [12].

Соціальні проекти створюють дедалі більше можливостей для вболівальників з особливими потребами, які бажають відвідувати матчі. Національний комітет спорту інвалідів України підкреслює, що люди з особливими потребами отримають шанс продемонструвати свої спортивні навички, взявши участь у футбольних матчах, які проходитимуть перед кожною чвертьфінальною грою.

Державна цільова програма підготовки та проведення в Україні УЄФА Євро-2012, яка впроваджує в Україні сміливі й амбітні проекти і кампанії, підтримані  органами виконавчої служби на місцях і у центрі та Комітетом Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму, значну роль приділяє ініціативній молоді. Молоді українці беруть участь майже у всіх проектах і акціях як на державних, так і на громадських засадах. Україна і Євро дають можливість підростаючому поколінню відтворювати, втілювати та самореалізовувати свої компетенції на практиці.

 

Використана література і джерела:

1. Азаров М. підбив підсумки року, що минає: Засідання Кабінету міністрів //[Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 29.12.2011 / М. Азаров :   Режим доступу: http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/mikola-azarov-2011-j-ya-provodzhayu-z-legkim-serce/29 грудня 2011

2. Волонтери влаштують перевірку Хрещатика на готовність до Євро-2012  // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 15.01.2012   Режим доступу:  http://volunteers2012.org.ua/novosti/329-cz-nedl-trenng-dlya-volonterv-z-persho-medichno-dopomogi

3. Волонтери ЄВРО-2012. Нові можливості. Враження. Міжнародний досвід // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 03.02.2011   Режим доступу: http://www.volunteering.org.ua/?q=node/215

4. Воробйов М. В Україні відібрали волонтерів УЄФА на Євро-2012 // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 23.10.2011 /М. Воробйов:   Режим доступу:  http://ua.for-ua.com/ukraine/2011/11/14/181949. 5. Все більше людей дізнається про ЄВРО-проекти МакДональдз // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 12.01.2012   Режим доступу: http://www.mcdonalds.ua/ukr/akcii-ta-novini/novini/-vse-biljshe-ljudej-diznaetjsja-pro-yvro-proekti-makdonaljdz-/

6. Годик А. В Украине стартовала информационная кампания к Евро-2012 «Красная Карточка» //[Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 20.11.2011/ Годик А. : –  Режим доступу: http://www.donmolod.gov. ua/component/content/article/1-2010-04-11-22-17-49/502--2012-l-r.html

7. "Давай разом"... до здорового способу життя. Футбол Євро-2012 // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 05.07.2011   Режим доступу: http://sport.1tv.com.ua/uk/video/view/556

8. ЄВРО-2012 без тютюну // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 23.10.2011   Режим доступу:  http://www.eco-live.com.ua/content /blogs/evro-2012-bez-tutunu

9. Евро-2012 за здоровый образ жизни // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 08.04.2011   Режим доступу: http://podrobnosti.ua /podrobnosti/2011/04/08/762984.html

10. К Евро-2012 в Киеве откроют 9 гостиниц  // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 28.02.2011   Режим доступу:  http://president.org.ua/news/news-293914

11. Оголошено кастинг на виконавців передматчевих церемоній Євро-2012 //[Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 16.01.2012
  Режим доступу: http://www.city-kharkiv.com.ua/uefaeuro2012/uk/news/ komitet-z-pitan-sim%D1%97-molodizhno%D1%97-politiki-sportu-ta-turizmu-proanalizuvav-pidgotovku-aeroportiv-prijmayuchix-uyefa-yevro-2012tm-mist/

12. Оголошується Всеукраїнський конкурс «Ми господарі Євро – 2012» // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 20.01.2012   Режим доступу: http://school78.edu.kh.ua/novini/id/253/vn/%D0%9E%D0%B3% D0%BE%D0%BB%D0%BE%

13. Паламарчук П. Найвідоміші атлети України демонстрували "Силу нації" і здоровий спосіб життя // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 21.11.2011 /П. Паламарчук :   Режим доступу:  http://gazeta.ua /articles/sport/410649">Gazeta.ua</a>

14. Приступа Є. Спорт в Україні може консолідувати націю /Є.  Приступа //Універсум. – 2008, № 9. – С. 6-8

15. Программа волонтеров ЕВРО-2012 // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 28.09.2011   Режим доступу: http://ru.uefa.com /uefaeuro/news/newsid=1542546.html

16. Сафіуллін Р. 2012 рік оголошено Роком спорту та здорового способу життя // [Електронний ресурс]: Урядовий портал Електронні  дані. – Дата доступу: 12.01.2012 / Р. Сафіуллін: – Режим доступу: http://www.partyofregions. org.ua /ru/news/smi/show/7920

17. Сафіуллін Р. Спорт спроможний стати об'єднавчою, справді національною ідеєю нашої держави //[Електронний ресурс] Прес-служба Державної служби молоді та спорту Електронні  дані. – Дата доступу: 26.12.2011/ Р. Сафіуллін:   Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/uk /publish/ article?art_id=244820795&cat_id=24427642

18. УЄФА ЄВРО-2012 під прапорами "RESPECT" // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 08.11.2011   Режим доступу: http:// ua.uefa.com/uefa/mediaservices/mediareleases/newsid=1714523.html

19. Футбол об’єднує – Чесна гра // [Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 22.11.2011   Режим доступу: http://www.fairplay-ua.org/ index.php?content=news&lang=ua#news57

20. Ющишин С. У Києві готуватимуть персонал для 4- та 5-ти зіркових готелів //[Електронний ресурс] Електронні  дані. – Дата доступу: 23.02.2010 /С.  Ющишин :   Режим доступу: http://euro2012.ukrinform.ua/news/10/p20484

 

 Стаття надійшла до редакції 11.02.2012 р.

 

MiroHost.net UAport

ТОВ "ДКС Центр"