Нарис п’ятий. Витоки державності в історико-географічному ареалі України в прадавню добу

Відейко, Михайло Юрійович (2021) Нарис п’ятий. Витоки державності в історико-географічному ареалі України в прадавню добу Колективна (три і більше авторів). Українська державність: історико-правниічі нариси. Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса, Київ.

[thumbnail of M_Videiko_Naris_5_IFF.pdf] Text
M_Videiko_Naris_5_IFF.pdf

Download (1MB)

Abstract

Історико-географічний ареал сучасної України охоплює значну територію на сході Європи. Її заселення людьми сучасного типу, і, відповідно, історія суспільних відносин уходить вглиб часу на десятки тисяч років. Ця історія має пряме відношення до історії сучасної України, яка існує у цих межах і таким чином є спадкоємцем історії її минулого. Можна простежити, як події та явища, в тому числі процеси державотворення, які мали місце у цьому ареалі тисячі років тому призвели до низки подій, яким ми завдячуємо історії сьогодення. Неможливо зрозуміти перебіг сучасної історії не беручи до уваги події та процеси, які відбувалися у нашому краї упродовж тисячоліть. Вивчення витоків державності має вирішальне значення для формування сучасної суспільної свідомості та ідентичності. Звертаючись до історії далекого минулого слід мати на увазі, що дослідники мають справу з подіями та явищами, свідчення стосовно яких відрізняються від тих, з якими мають справу історики, які досліджують більш пізні епохи. Від давніх часів лишилися не лише легенди та записи у хроніках та літописах. Цілком реальними пам’ятниками давнього державотворення є залишки давніх поселень та міст, вали городищ та фортець, карбовані давно зниклими державами монети, поховання володарів з скарбами та символами їх влади, могили, воїнів, хліборобів, ремісників. І навіть коли ми часом не знаємо3 напевне ані їх імен, ані назв давніх держав, факт їх існування та слід, залишений в історії, не викликають сумнівів. На відміну від писемних джерел, коло яких лишається майже незмінним, фонд археологічних знахідок постійно поповнюється. До нього додається інформація, отримана методами природничих наук, які теж перебувають у постійному розвитку. Отримана інформація в свою чергу дає змогу вдосконалювати оцінку та інтерпретацію писемних джерел. Перелічені вище процеси є постійними, в результаті чого “переписування” давньої історії1, в тому числі історії державотворення, також є явищем постійним і невідворотним.

Item Type: Monograph (Колективна (три і більше авторів))
Uncontrolled Keywords: Витоки державності; історико-географічнийу ареал України; прадавня доба; трипільська культура; бронзовий вік; кіммерійці; скіфи; сармати; кельти; даки; готи; античність; Рим; Візантія
Subjects: Монографії > Видані в Україні
Divisions: Факультет суспільно-гуманітарних наук > Кафедра археології та давньої історії
Depositing User: д.і.н. Михайло Юрієвич Відейко
Date Deposited: 21 Dec 2021 13:59
Last Modified: 21 Dec 2021 14:03
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/39992

Actions (login required)

View Item View Item