Неосеманти в сучасному українськомовному інтернет-дискурсі

Стишов, Олександр Анатолійович (2022) Неосеманти в сучасному українськомовному інтернет-дискурсі Studia Linguistica. с. 41-56. ISSN 2411-1562

[thumbnail of O_Styshov_statta2022_FUFKM.pdf] Текст
O_Styshov_statta2022_FUFKM.pdf

Download (779kB)
Офіційне посилання: http://studia-linguistica.knu.ua

Анотація

У статті досліджено нові слова як результат семантичної деривації, що виникли й функціонують як у літературній, так і в загальнонародній українській мові початку ХХІ століття. Розвідку виконано на матеріалі українськомовного інтеренет-дискурсу, оскільки нині він являє собою об’ємне (охоплює різноманітні електронні медіа, соціальні мережі, форуми, блоги, чати, гостьові книги, пошукові сайти) і потужне комунікативне середовище, завдяки якому істотно розширилися сфери міжособистісного та групового спілкування. Саме тому в ньому найбільш продуктивно твориться й функціонує значний корпус неосемантів. Виявлено головні чинники, що сприяли активізації семантичних процесів у сучасній українській мові. Схарактеризовано неологізми, що постали завдяки розширенню семантичної структури ряду питомих і запозичених слів. З’ясовано й проаналізовано головні тематичні групи відомих лексем, на основі яких найінтенсивніше виникають неосеманти – воєнної, медичної, спортивної, мистецької та інших царин. Значну увагу приділено також творенню некодифікованих нових слів шляхом семантичної деривації – розмовних і жаргонних. Характерно, що переважна більшість неосемантів, зафіксованих у сучасній інтернет-комунікації, виникла саме завдяки різноманітним метафорам, які розширюють і збагачують виражально-зображальні засоби української мови. Лише деякі неологізми постали завдяки розширенню їх значеннєвої структури на основі метонімії та синекдохи. Проаналізовано основні причини активного продукування неосемантів в українськомовному інтеренет-дискурсі.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: неологізм; неосемант; значення; інтернет-дискурс; чинник; метафора; креативний
Типологія: Це архівна тематика Київського університету імені Бориса Грінченка > Статті у журналах > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Це архівна тематика Київського університету імені Бориса Грінченка > Статті у журналах > Наукові (входять до інших наукометричних баз, крім перерахованих, мають ISSN, DOI, індекс цитування)
Підрозділи: Це архівні підрозділи Київського університету імені Бориса Грінченка > Факультет української філології, культури і мистецтва > Кафедра української мови
Користувач, що депонує: викладач Валентина Григорівна Заєць
Дата внесення: 24 Лют 2023 08:29
Останні зміни: 24 Лют 2023 08:29
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/43975

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу