Алгоритм дії колективного неусвідомленого в романі А. Франса «Боги жадають»

Динниченко, Тетяна Анатоліївна (2017) Алгоритм дії колективного неусвідомленого в романі А. Франса «Боги жадають» Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. пр. (філол. науки) (10). с. 60-64. ISSN 2311-2433

[thumbnail of T_Dynnychenko_LP_10.pdf]
Перегляд
Текст
T_Dynnychenko_LP_10.pdf

Download (1MB) | Перегляд

Анотація

У запропонованій розвідці проаналізовано роман Анатоля Франса «Боги жадають» (“Les Dieux ont soif ”, 1912) з точки зору архетипової критики з метою дослідження алгоритму дії колективного неусвідомленого у «політичній формі» (термін К.-Г. Юнга), продемонстрованого автором у зображенні подій Великої Французької революції 1789-1794. Класична концепція Великої революції розглядала її як результат дії мас, що свідомо трансформують історичний процес, тим самим утверджуючи у пам’яті нації образ революції як баналізованої метафори прогресу. Нова парадигма інтерпретації Французької революції (середина 1960-х рр.) дегероїзує її образ, а его-історія акцентує увагу на проблемі екзистенційного усвідомлення подій. Проте ці питання вже давно були об’єктом дослідження психоаналітиків, філософів і письменників, про що свідчить роман «Боги жадають». А. Франс описує натхненну революційну масу парижан, в якій кожен окремий індивід не усвідомлює, що з ним відбувається, тобто, за Юнгом, знаходиться під дією архетипів. Авторка досліджує вияв в романі архетипів Рятівника, Героя, Дракона, Аніми – образів колективного неусвідомленого – і аналізує (на прикладі образу головного героя – Еваріста Гамлена) архетипні образи, що диктуються моментом історії і визначаються матеріалом усвідомленого досвіду. Архетип Рятівника – архетипна ідея магічної особистості – спроектований народом на фігури лідерів революційного руху як гарантів захисту всіх завоювань і порятунку вітчизни; архетип Героя – на суддів Трубуналу; архетип Дракона – на ворогів Республіки; архетип Аніми – на образ Матері-вітчизни.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: архетипова критика; колективне неусвідомлене; архетип; архетипний образ; аніма; его-історія
Типологія: Це архівна тематика Київського університету імені Бориса Грінченка > Статті у журналах > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Підрозділи: Це архівні підрозділи Київського університету імені Бориса Грінченка > Кафедра світової літератури
Користувач, що депонує: Тетяна Анатоліївна Динниченко
Дата внесення: 14 Груд 2018 13:55
Останні зміни: 14 Груд 2018 13:55
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/25458

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу