"Матеріали до кореспонденційної автобіографії" Олекси Варавви як оригінальний вид его-джерел (за документами архіву письменника)

Бонь, Олександр Іванович (2024) "Матеріали до кореспонденційної автобіографії" Олекси Варавви як оригінальний вид его-джерел (за документами архіву письменника) Архіви України (1(338)). с. 133-146. ISSN 2708-9614

[thumbnail of O_Bon_MCAOVOTES_1_AU_FSHN.pdf] Текст
O_Bon_MCAOVOTES_1_AU_FSHN.pdf - Опублікована версія

Download (332kB)
Офіційне посилання: https://au.archives.gov.ua/index.php/au/article/vi...

Анотація

Мета роботи полягає у вивченні кореспонденційної автобіографії письменника, редактора, перекладача і громадського діяча Олекси Петровича Варавви (1882–1967) і визначенні її фактологічного потенціалу для студіювання не лише діяльності української повоєнної еміграції у США та Канаді, а й радянської України 1920–1930-х років. Методологічною основою дослідження є загальні принципи об’єктивності, системного аналізу, історизму, а також спеціально-історичний метод епістолярного дискурсу. Наукова новизна полягає в тому, що в статті вивчається раніше невідоме дослідникам джерело «Матеріали до кореспонденційної автобіографії» О. Варавви. Висновки. «Матеріали до кореспонденційної автобіографії» О. Варавви, укладені його сином О. Ворониним у діаспорі в 1990-х роках, є малопоширеним джерелом для української історичної та літературознавчої науки і мають великий фактологічний потенціал з огляду на погану збереженість біографічних документів письменника. Зокрема, вони багаті відомостями про життя і творчу роботу, зв’язки в літературних колах О. Варавви в радянській Україні в 1920–1930 рр. Так, цінними є згадки в листах повоєнного часу про його літературно-редакторську працю в Києві у 1920-х роках, життя в письменницькому будинку «Слово» в Харкові. Не менш важливими є матеріали його епістолярію про діяльність української діаспори у США, Канаді та Австралії, адже він контактував із відомими громадськими діячами еміграції: Г. Костюком, Д. Нитченком, Г. Ващенком, майбутнім патріархом Мстиславом (Скрипником) та багатьма іншими. На відміну від матеріалів про радянський період, які подані переважно у формі спогадів, події з життя еміграційного періоду в Західній Європі та США є актуальними для часу написання листів і відображають реальну картину життя української еміграції з її матеріальними, організаційними проблемами та політичним протистоянням. Загалом, не дивлячись на суб’єктивізм, притаманний его-джерелам, кореспонденційна автобіографія О. Варавви є цінним джерелом для вивчення української культури 1920–1960 рр.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: О. Варавва; его-джерела; біографія; українська культура; еміграція
Типологія: Статті у періодичних виданнях > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Підрозділи: Факультет суспільно-гуманітарних наук > Кафедра історії України
Користувач, що депонує: Unnamed user with email kiu.fshn@kubg.edu.ua
Дата внесення: 25 Лист 2024 09:10
Останні зміни: 25 Лист 2024 09:10
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/50320

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу