Політика згуртованості в ЄС: досвід для України

Марухленко, Оксана В'ячеславівна та Кузьменко, Д.С. (2024) Політика згуртованості в ЄС: досвід для України European scientific journal of Economic and Financial innovation (1(13)). с. 329-340. ISSN 2617-8648

[thumbnail of O_Marukhlenko_ENZEFI_1_13_2024_FEU.pdf] Текст
O_Marukhlenko_ENZEFI_1_13_2024_FEU.pdf

Download (978kB)
Офіційне посилання: https://journal.eae.com.ua/index.php/journal/artic...

Анотація

У статті представлено результати дослідження концептуальних та прикладних засад європейської політики згуртованості, які можуть бути апробовані в Україні. На основі аналізу досвіду Європейського Союзу, було виявлено індикатори, які дають можливість проаналізувати економічну, соціальну та територіальну згуртованість регіонів України. Комплексна оцінка дозволить виявити взаємозалежність та взаємопов’язаність економічної, соціальної та територіальної згуртованості. Соціальна та територіальна згуртованість в Україні сьогодні знаходиться на низькому рівні в усіх адміністративних регіонах України. Тому інвестиційні пріоритети, визначені в політиці згуртованості ЄС (інновації, екологічність, єдність, соціальна орієнтація та близькість до громадян), мають стати стратегічним імперативом регіональної політики України. У статті представлено основні етапи еволюції політики згуртованості ЄС, від її зародження до реформ останніх років. Протягом своєї історії ця політика суттєво змінилася, особливо під час реформ 1988 та 2006 років: від бюджетних трансфертів державамчленам політика згуртованості стала справжнім інструментом регіонального розвитку. Крім того, політика згуртованості тепер інтегрована з найважливішими політиками ЄС і підтримує всі дії та цілі, встановлені в стратегічних документах ЄС. Ця політика актуальна не лише з економічної та соціальної точки зору, але також і з політичної, оскільки вона використовувалася як інструмент для розширення підтримки інтеграції в ЄС. Цей політичний вимір є особливо важливий: він пояснює, чому фінансові можливості політики згуртованості зростають із середини 1980-х років і чому її було так непросто реформувати. Україні, для того щоб успішно пройти непростий шлях інтеграції, необхідно мати глибоке розуміння як філософії цих ключових політик так і величезного масиву відповідного законодавства ЄС.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: політика згуртованості; післявоєнне відновлення; конвергенція; регіональна конкурентоспроможність та зайнятість; європейська територіальна співпраця.
Типологія: Статті у базах даних > Index Copernicus
Статті у періодичних виданнях > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Підрозділи: Факультет економіки та управління > Кафедра управління
Користувач, що депонує: доцент Оксана В'ячеславівна Марухленко
Дата внесення: 27 Лист 2024 13:17
Останні зміни: 27 Лист 2024 13:17
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/50400

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу