Художній досвід західноєвропейських літератур у рецепції Цань Сюе: прочитання Кафки

Максимець, Вікторія Олександрівна (2023) Художній досвід західноєвропейських літератур у рецепції Цань Сюе: прочитання Кафки Сучасні дослідження з іноземної філології (2(24)). с. 197-204. ISSN 2617-3921

[thumbnail of V_Maksymets_MRFP_2_IS.pdf] Текст
V_Maksymets_MRFP_2_IS.pdf - Опублікована версія

Download (874kB)
Офіційне посилання: http://philol-zbirnyk.uzhnu.uz.ua/index.php/philol...

Анотація

Цань Сюе – унікальна письменниця, визначне місце якої в істо-рії сучасної китайської літератури зумовлене своєрідною мистецькою мане-рою, у якій сфера ірраціонального (сни і сновидіння персонажів, їхні марення і алогічне сприйняття світу) й екзистенційна проблематика (страждання, страх і смерть персонажів) оформлені особливим стилем, для якого харак-терна фрагментарність оповіді, символічність і філософічність образів. Із-поміж чинників, які сформували такий авторський почерк, – переосмис-лення Цань Сюе художнього досвіду західноєвропейських митців. У статті зроблена спроба дослідити вплив їхньої творчості на стильовий «портрет» китайської письменниці. Мета дослідження – визначити джерела і чинники діалогізму як характерної риси творчості Цань Сюе. Застосувавши історико-літературний і порівняльний методи дослідження, творчість Цань Сюе визначена як своєрідна диверсія та інновація в китайській літературі за формою самовираження. Водночас використання різноманітних образів-символів і метафор для дослідження людської підсвідомості засвідчу-ють тяглість національної традиції в авторському письмі Цань Сюе. Одним із джерел такого художнього синтезу є рецепція творчості західноєвропейських письменників – Данте, Й. В. Гете, Ф. Кафки, Х. Л. Борхеса. У статті увагу зо-середжено на «кафкіанському» сліді в «малій» прозі письменниці, інтерес якої до творів австрійського експресіоніста оприявлювався у двох формах. У літе-ратурно-критичній – це есеї про творчість Кафки, де окреслена співзвучність ідейних мотивів обох авторів («Походження замку», «Заповіт замку».). У ху-дожній формі – у рецепції таких типових «кафкіанських» мотивів у власних текстах, як оніричні мотиви, ідеї абсурдної дійсності, художнє двосвіття, спе-цифічний хронотоп тощо (оповідання «Віл», «Хатинка на пагорбі»).

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: Цань Сюе; рецепція; західноєвропейська література; Франц Кафка; літературний експеримент; китайська література.
Типологія: Статті у базах даних > Index Copernicus
Статті у періодичних виданнях > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Підрозділи: Факультет східних мов > Кафедра китайської мови і перекладу
Користувач, що депонує: Максимець Вікторія Олександрівна
Дата внесення: 03 Груд 2024 08:15
Останні зміни: 03 Груд 2024 08:15
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/50462

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу