Типологія жіночих образів Цань Сюе (на матеріалі малої прози)

Максимець, Вікторія Олександрівна (2024) Типологія жіночих образів Цань Сюе (на матеріалі малої прози) Закарпатські філологічні студії (35). с. 269-276. ISSN 2663-4899

[thumbnail of V_Maksymets_TPS_35_IS.pdf] Текст
V_Maksymets_TPS_35_IS.pdf - Опублікована версія

Download (679kB)
Офіційне посилання: http://zfs-journal.uzhnu.uz.ua/index.php/35-2024

Анотація

Актуальність дослідження творчого доробку визначної письменниці Цань Сюе (残雪) зумовлена його роллю у формуванні художньої парадигми жіночої прози сучасного итаю, де темі жінки і її особливого буття належить важливе місце. Відповідно до загальної концепції жіночого письма, притаманної і для літератур Заходу, і для літератур Сходу, Цань Сюе насамперед декодує стереотипне уявлення про роль жінки в «чоловічому» світі. Метою статті є запропонувати типологію персонажів малої прози Цань Сюе крізь призму авторської концепції «жіночого голосу» як спроби знайти чи зберегти власну ідентичність. Об’єктом аналізу є твори «Хатинка на пагорбі» («山上的小屋»,1985), «Віл» («公牛»,1985), «Мильна бульбашка у брудній воді» («污水上的肥皂泡»,1985), « пустелі» («旷野里»,1986), методами дослідження яких стали порівняльний і психоаналітичний, також застосовано прийом коментованого читання. Спостережено, що основними просторовими топосами малої прози Цань Сюе, де протікає жіноча екзистенція, є традиційні «родина» і «шлюб». Жіночі персонажі практично не виходять за межі цих топосів, проте письменниця акцентує на внутрішніх і зовнішніх конфліктах, породжених їхнім незадоволенням тими стереотипними ролями, які вони мають виконувати в родині і шлюбі. «Хатинці на пагорбі» поведінка героїні, яка відстоює своє право на вибір, не відповідає традиційному уявленню про «покірну доньку». Так само руйнується стереотип «турботлива матір» в оповіданні «Мильна бульбашка у брудній воді». Невідповідність патріархальним вимогам до «слухняної берегині дому» робить Іншою і Чужої героїнь оповідань «Віл» і « пустелі». загальнено, що в поєднанні з особливою мистецькою манерою, у якій переплітаються реальне та ірреальне, тема жінки набуває в інтерпретації Цань Сюе екзистенційної глибини і дискусійного характеру. Впізнаваний авторський стиль, для якого питомими є фрагментарність оповіді, символічне наповнення і філософічність архетипних образів (дім, сад, дзеркало тощо), специфічна нарація (від імені жінки-оповідача), оприявнює один із варіантів жіночої прози в сучасній китайській літературі. Зусилля героїнь малої прози Цань Сюе, спрямовані на пошуки власного простору і власного «Я», є маркерами трагічної екзистенції жінки-персонажа.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: Цань Сюе; китайська література; жіноча екзистенція; типологія персонажів; метафорична мова; образи-символи.
Типологія: Статті у базах даних > Index Copernicus
Статті у періодичних виданнях > Фахові (входять до переліку фахових, затверджений МОН)
Підрозділи: Факультет східних мов > Кафедра китайської мови і перекладу
Користувач, що депонує: Максимець Вікторія Олександрівна
Дата внесення: 03 Груд 2024 08:56
Останні зміни: 03 Груд 2024 08:56
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/50466

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу