Штучний інтелект в контексті екосистеми відкритого університету

Buinytska, Oksana та Terletska, Tetiana та Smirnova, Valeriia та Tiutiunnyk, Anastasiia та Kovalenko, Iryna та Hrytseliak, Bohdan (2025) Штучний інтелект в контексті екосистеми відкритого університету Інформаційні технології і засоби навчання, 105 (1). с. 204-221. ISSN 2076-8184

[thumbnail of O_Buinytska_T_Terletska_V_Smirnova_A_Tiutiunnyk_I_Kovalenko_B_Hrytseliak_ITZN_105_NDLIO.pdf] Текст
O_Buinytska_T_Terletska_V_Smirnova_A_Tiutiunnyk_I_Kovalenko_B_Hrytseliak_ITZN_105_NDLIO.pdf

Download (881kB)
Офіційне посилання: https://journal.iitta.gov.ua/index.php/itlt/articl...

Анотація

Штучний інтелект (ШІ) – одна з найпоширеніших тем у сучасній науці. Вона також знайшла своє відображення у сфері вищої освіти. Впровадження ШІ в діяльність університетів вимагає попереднього аналізу сфер, де він може бути розумно та відповідально використаний. На основі опитування учасників освітнього процесу автори проаналізували рівень готовності респондентів до використання штучного інтелекту, їхнє уявлення про роль штучного інтелекту в різних сферах діяльності університетів. Результати опитування показали, що більшість учасників освітнього процесу або не використовують штучний інтелект, або використовують дуже обмежену кількість ресурсів. Проте респонденти оцінили можливий вплив ШІ на різні сфери діяльності університету як помірний або високий. Сфери екосистеми відкритого університету, у яких може бути використаний штучний інтелект, були виокремлені та представлені у вигляді структурної моделі. Серед сфер діяльності університетів, де можна впроваджувати ШІ, – інфраструктура, безпека, управління та адміністрування, дослідження, рейтинги, сталий розвиток, персоналізація навчання та електронне навчання. Здійснено підбір та представлено інструменти штучного інтелекту для кожної сфери. Обговорено виклики впровадження ШІ, серед яких безпека даних, конфіденційність, етичні та правові питання, упередженість ШІ, вимоги до технічних знань співробітників університету та університетської інфраструктури, опір викладачів, деперсоналізація освіти, ризики зниження якості освіти. Описано переваги впровадження ШІ в кожній з визначених сфер. Наголошено на необхідності документування правил використання ШІ у ЗВО. Результати дослідження можуть бути використані для планування впровадження ШІ в закладах вищої освіти та формування політики у сфері ШІ.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: штучний інтелект (ШІ); екосистема відкритого університету; сфери діяльності університету
Типологія: Статті у періодичних виданнях > Наукові рецензовані журнали (входять до інших баз, крім перерахованих та Google Academy, мають ISSN, DOI, індекс цитування)
Підрозділи: НДЛ цифровізації освіти
Користувач, що депонує: Анастасія Володимирівна Тютюнник
Дата внесення: 14 Бер 2025 09:00
Останні зміни: 14 Бер 2025 09:07
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/51288

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу