New functional appearances of stable expressions in the media texts of the russian-ukrainian war period

Lychuk, Mariia та Navalna, M. та Kostusiak, N. та Mezhov, O. та Oleksenko, V. та Levchenko, T. та Skliarenko, O. та Poliak, I. та Druz, Y. та Druz, G. (2024) New functional appearances of stable expressions in the media texts of the russian-ukrainian war period AD ALTA: Journal of Interdisciplinary Research, XLIV (14/02). с. 49-58.

[thumbnail of Lychuk_Ad Alta_140244.pdf] Текст
Lychuk_Ad Alta_140244.pdf - Опублікована версія

Download (6MB)
Офіційне посилання: https://www.magnanimitas.cz/14-02-xliv

Анотація

У науковій розвідці проаналізовано усталені вислови, засвідчені в текстах сучасних українських ЗМІ в період російсько-української війни (2022-2024 рр.). Корпус зібраного матеріалу вважаємо інноваційним, оскільки джерельна база охоплює сучасні інформаційні платформи різних типів і форм власності. Відповідно до сформульованої мети у статті досліджено функціональні особливості та виявлено параметричні характеристики сет-висловлень у мові сучасних мас-медіа, з'ясовано їхній трансформаційний потенціал і стилістичну роль. Досягнення поставленої мети стало можливим завдяки розв'язанню таких завдань 1) схарактеризувати сталі вирази в контексті сучасної лінгвістичної парадигми; 2) окреслити актуальні позамовні чинники, що впливають на творення трансформованих сполук; 3) виокремити тематику публікацій, у яких використано різні за формою та значенням сталі вирази; 4) проаналізувати негативно-оцінні та експресивні мовні одиниці, засвідчені в мові українських ЗМІ у 2022-2024 роках. Виявлено, що в текстах сучасних ЗМІ функціонують прислів'я, приказки, фразеологізми, крилаті вислови тощо. Найбільш стійкі вирази представлені в текстах про російсько-українську війну, лідерів Росії та Білорусі. Виявлено, що усталені словосполучення активно використовуються в публікаціях про міжнародні відносини, різні проблемні та конфліктні ситуації, економічні, управлінські та ділові справи, менше проаналізованих мовних одиниць зафіксовано в тематиці спорту та відпочинку, мистецтва та науки, а також у світських новинах. Домінанту формують усталені вирази, представлені в академічних та онлайн-словниках, їм кількісно поступаються новоутворення та трансформовані відомі вирази. Здебільшого усталені сполуки позначають негативні процеси та дії, часто негативно характеризують відомих осіб. Експресивність текстів українських мас-медіа належить до низки функціональних особливостей аналізованих мовних одиниць.

Тип елементу : Стаття
Ключові слова: Усталений вираз; фразеологічна одиниця; прислів'я; приказка; крилатий вислів; засоби масової інформації; медійна фразеологія; екстралінгвістичні чинники; стилістична роль; негативна оцінка; експресія; лексичне значення; трансформована фразема; модифікація; російсько-українська війна.
Типологія: Статті у базах даних > Web of Science
Підрозділи: Факультет журналістики > Кафедра міжнародної журналістики
Користувач, що депонує: професор Марія Іванівна Личук
Дата внесення: 10 Груд 2024 09:09
Останні зміни: 10 Груд 2024 09:09
URI: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/50565

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу